czwartek, 20 marca 2014

Dezynfekcja i sterylizacja!

Czy idąc do gabinetu kosmetycznego kiedykolwiek zastanawiałaś/łeś się czy jesteś tam bezpieczny? Nie chodzi o poczucie bezpieczeństwa, które jest wywołane relaksem. Chodzi o to, czy jesteś pewna/pewien, że Twoja kosmetyczka postępuje zgodnie z przepisami BHP. 

Obecnym rozporządzeniem, które obowiązuje każdy gabinet kosmetyczny i fryzjerski jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2004 r. (w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej). 

Dezynfekcja czyli odkażanie.
Każdy gabinet kosmetyczny powinien posiadać środki do dezynfekcji skóry, narzędzi i powierzchni.
Preparatów do dezynfekcji skóry należy używać przed wszystkimi wykonywanymi zabiegami, po wcześniejszym dokładnym umyciu i osuszeniu rąk. Skórę klientki dezynfekujemy podczas zabiegów manicure, pedicure oraz przy każdym zabiegu, przy którym występuje ryzyko przerwania ciągłości naskórka. 

Środki do dezynfekcji narzędzi to najczęściej koncentraty do sporządzenia roztworu o odpowiednim stężeniu. Ważne jest przestrzeganie czasu, który jest potrzebny do zabicia drobnoustrojów. Przed dezynfekcją, narzędzia należy dokładnie umyć, następnie włożyć do roztworu z płynem do dezynfekcji, tak by były w nim całkowicie zanurzone. Po wyjęciu, narzędzia opłukać, osuszyć, włożyć do torebek i poddać sterylizacji (!)
Dezynfekcji podlegają też powierzchnie takie jak: podłogi, ściany wokół umywalek, powierzchnie w pobliżu miejsc zabiegowych, stoliki, fotele zabiegowe. 

Dezynfekcję wykonujemy przed i po każdym zabiegu kosmetycznym!!


Sterylizacja czyli wyjaławianie.
Proces sterylizacji polega na zniszczeniu wszystkich wegetatywnych jak i przetrwalnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać fizycznie, mechanicznie lub chemicznie. Najczęściej sterylizacji dokonuje się w autoklawie ciśnieniowo- parowym. 
Wszystkie narzędzia, które powodują lub mogą powodować przerwanie ciągłości skóry powinny zostać zdezynfekowane, a następnie wysterylizowane w autoklawie!
Wyróżniamy trzy klasy autoklawów: B, N i S.
Klasa N- najniższa, obecnie zostaje wycofywana z rynku, ponieważ nie może sterylizować narzędzi przerywających ciągłość tkanek. Nie posiadają wbudowanej pompy próżniowej, nie można w nich sterylizować narzędzi porowatych, czy też opakowanych.
Klasa S- posiadają małą pompę próżniową. Mogą sterylizować narzędzia proste, porowate, jednak nie mogą sterylizować narzędzi o tzw. budowie kapilarnej czyli np. cewników.
Klasa B- Najwyższa klasa autoklawów. Można w nim sterylizować każdy rodzaj materiałów, narzędzia porowate, plastikowe, materiały bawełniane, gumowe.

fot. Salon Monique; autoklaw klasy B podczas procesu sterylizacji

Dlaczego dezynfekcja i sterylizacja są takie ważne?
Ponieważ gabinety kosmetyczne są odwiedzane przez bardzo dużą ilość ludzi, którzy są potencjalnymi chorymi lub nosicielami groźnych chorób przenoszonych przez płyny ustrojowe m.in. wirus HIV, WZW typu C (na które nie ma szczepionki), jak i również wirus brodawczaka ludzkiego, wszelkiego rodzaju grzybice, gronkowiec... Myślę, że chyba nikt nie chciałby zarazić się czymś u kosmetyczki, czy u fryzjera.

Dlaczego nie wszystkie gabinety posiadają sterylizator?
Po pierwsze, nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia o obowiązku posiadania sterylizatora zostało cofnięte, a jeśli nie ma obowiązku to po co wydawać pieniądze? Oczywiście kosmetyczka ma możliwość podpisać umowę np. z gabinetem stomatologicznym, który posiada autoklaw, ale to wiąże się z wożeniem po każdym zabiegu narzędzi do gabinetu, a rzadko który gabinet ma aż tyle kompletów narzędzi, by zbierać je przez cały dzień.
Po drugie jeśli mowa o pieniądzach koszty zakupu autoklawu nie są małe. Na sterylizator klasy B trzeba przeznaczyć kwotę ok. 5000zł. Mało który mały gabinet stać na taki wydatek. Do tego dochodzą specjalne torebki do sterylizacji, których należy mieć kilka rozmiarów, ponieważ i narzędzia posiadają różne rozmiary.

Jak wyglądają wysterylizowane narzędzia?
fot. Salon Monique

Po lewej łyżeczka uny przed sterylizacją. Po prawej pilnik kątowy już wysterylizowany. Jak rozpoznać, że proces sterylizacji został wykonany? Pokazane torebki posiadają w lewym górnym roku oznaczenie (STEAM) które na torebce przed sterylizacją jest różowe, a po sterylizacji zmienia barwę na brązową. Oznaczenie STEAM to symbol właściwy dla wykonwania sterylizacji parowej. Pod spodem mamy symbol EO właściwy dla wykonania sterylizacji chemicznej.


Jak poznać, że kosmetyczka przestrzega zasad higieny?
Odpowiedź jest prosta:
-w gabinecie ma czysto, pachnie tam świeżością
-myje ręce przed i po zabiegu
-dezynfekuje ręce i stopy klientów
-ma schludny wygląd, czysty fartuch
-używa jednorazowych rękawiczek, wacików, które po zabiegu wyrzuca przy nas do kosza na śmieci
-używa jednorazowych pilników, patyczków do skórek, kapturków ścierających, które po zabiegu wyrzuca lub oddaje nam (uprzednio spryskując preparatem do dezynfekcji narzędzi)
-sterylne narzędzia wyciąga z opakowań przy nas.




Pamiętaj!

Masz prawo zapytać czy narzędzia są sterylizowane, poprosić o pokazanie autoklawu.
Masz prawo prosić o wyciągnięcie przy Tobie czystych narzędzi i jednorazowych materiałów (pilników, patyczków do manicure)
Masz prawo czuć się bezpiecznie!

31 komentarzy:

  1. Bardzo ważny temat poruszyłaś! Kiedyś leczyłam twarz pół roku po jednej z wizyt u kosmetyczki.
    Zapraszam Cię na mojego bloga http://idealnygabinet.blogspot.com/.
    Zaczęłam go niedawno prowadzić i zamierzam pisać o przydatnych marketingowo sprawach w gabinecie kosmetycznym.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Moni, a jak robi rzęsy 1:1, to czy nie powinna najpierw przemyć powieki, czy może od razu kleić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinna najpierw zmyć makijaż z oczu, a potem odtłuścić removerem rzęsy, żeby się przyklejały i trzymały :)

      Usuń
  3. Autoklaw oczywiscie wazna rzecz, ale dla Pań które wykonuja manicure, pedicure. Ja wykonuje zabiegi na twarz, i w zasadzie nie mam do niego co włożyć... bo np. glowice od mikro sie kurczą i nie powinno się ich wkładać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chcesz przez to powiedzieć, że głowica może być źródłem zakażenia? Czy nie ma to jakiegoś sposobu?

      Usuń
    2. Głowice do mikro dezynfekuje się w myjkach ultradźwiękowych z odpowiednim preparatem, gdyż autoklaw po prostu by je zniszczył

      Usuń
    3. Pierwsze słyszę, żeby autoklaw niszczył głowice. Jeśli głowica upadnie, to i owszem, ale warunki panujące w autoklawie są zbyt łagodne, żeby cokolwiek z głowicą zrobić, w innym wypadku niszczyłby wszystkie narzędzia. Dezynfekcja niestety nie jest tym samym co sterylizacja, myjka ultradźwiękowa jakże przydatna i właściwa do użycia w celu dezynfekcji głowic, nie jest wystarczająca. Każdy jednak ma swoje sumienie i swoje przekonania, a ja do niczego nie mam zamiaru zmuszać :)

      Usuń
  4. Wg. tego co w artykule moja kosmetyczka przestrzega zasad higieny aż zanadto, ale to chyba dobrze :)

    OdpowiedzUsuń
  5. W takich miejscach jak gabinet kosmetyczny przestrzeganie zasad BHP jest niesamowicie istotne. Powiem szczerze, że nie raz się nad tym zastanawiam i patrzę na sprzęty, czy są popakowane, czy aby na pewno są czyste itd. Chce być odprężona pod każdym względem, a nie bać się, że coś może pójść nie tak, nawet przy zwykłej maseczce.

    OdpowiedzUsuń
  6. Popieram, ja sama chodziłam do kosmetyczki (na manicure), która nie dezynfekowała niczego! Ani moich rąk przed zabiegiem, ani metalowych narzędzi. Nie mówię już o autoklawie, nawet płynu antybakteryjnego nie używała. Zastanawiam się czy to zgodne z przepisami czy można to zgłosić gdzieś do sanepidu. byłam długo nieświadoma i po pół roku wizyt obejrzałam program w telewizji o dezynfekcji narzędzi w salonach kosmetycznych i od razu odwołałam wszystkie następne wizyty. Dodam, że to duży salon w Zagłębiu Dąbrowskim, więc te 5 tys zł nie powinno stanowić dla nich problemu! Żeby narażać ludzie życia o takie pieniądze to chce mi się płakać :( To powinno być karalne! Przecież są dofinansowania z Unii, z urzędów. Jakby chcieli to by pewnie dostali na to dofinansowanie... Okrutny żart... :(

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy istnieje jakis produkt do sterylizacji zastepujacy autoklaw?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co prawda mamy preparaty dezynfekujące, zabijające również spory, ale w sterylizacji nie tylko to jest ważne. Ważne jest że narzędzia mają odpowiednie opakowanie i są odpowiednio przechowywane. Po dezynfekcji narzędzia nadal mają kontakt z drobnoustrojami. Po sterylizacji kontakt ma opakowanie foliowo-papierowe, przez co chroni narzędzie.

      Usuń
  8. Świetny artykuł, dzięki! Jestem kosmetyczką od 10 lat i nie wyobrażam sobie, abym mogła narażać swoich pacjentów na niebezpieczeństwo. Usługa musi zostać wykonana profesjonalnie! Od lat pracuję na tych środkach do dezynfekcji - www.medi-line.pl/#home - polecam serdecznie wszystkim kosmetyczkom! :)

    OdpowiedzUsuń
  9. A co z pilniczkami i polerkami one nie są pakowane sterylnie. Czy sama dezynfekcja spreyem przed użyciem wystarczy ? czy można używać ich kilkukrotnie ?

    OdpowiedzUsuń
  10. A co z pilniczkami i polerkami one nie są pakowane sterylnie. Czy sama dezynfekcja spreyem przed użyciem wystarczy ? czy można używać ich kilkukrotnie ?

    OdpowiedzUsuń
  11. Jestem po zakupie naprawdę warto
    Narzędzia kosmetyczne www.nghia.pl
    Szeroki wybór autoklawów https://activeshop.com.pl/dezynfekcja-i-sterylizacja/autoklawy.html

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja niestety hurtowni Active totalnie nie polecam.

    OdpowiedzUsuń
  13. Osobiście w swoim salonie używam maszyn,które są do tego przystosowane. Coś podobnego widziałam w ich ofercie https://cosmed24.pl/katalog/67-dezynfekcja-i-sterylizacja/32-autoklawy/ . Warto zajrzeć,ponieważ ceny zachęcają

    OdpowiedzUsuń
  14. W poszukiwaniu wyposażenia do salonu kosmetycznego czy gabinetu odnowy biologicznej, warto zajrzeć na stronę https://cosmed24.pl/produkty/5476-mikroiglowy-system-frakcyjnego-rf-pinxel.php, mają bardzo wielki asortyment urządzeń.

    OdpowiedzUsuń
  15. Moim zdaniem zdecydowanie warto zainwestować w porządny autoklaw klasy B, po pierwsze ze względów bezpieczeństwa, a po drugie jest to tak naprawdę jedyny sposób sterylizacji narzędzi akceptowany przez sanepidy w całej Polsce. Od siebie mogę dodać, że kupując autoklaw warto wziąć pod uwagę odpowiednią pojemność (tzn. sprawdzić przed zakupem, czy wymiary komory będą wystarczające), a także warunki gwarancyjne. Różnice cenowe pomiędzy autoklawami 8L a 12L z reguły są niewielkie, wymiary zewnętrzne bardzo często te same, ale wymiary wewnątrz na korzyść tego większego.

    OdpowiedzUsuń
  16. Moja siostrzenica skorzystała z oferty www.akar.olsztyn.pl - jej salon prezentuje się znakomicie!

    OdpowiedzUsuń
  17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  18. Oczywiście, że tak! Wyobrażacie sobie w ogóle salon fryzjerski bez dezynfekcji? Przecież to w ogóle niezgodne z zasadami sanepidu! My wspólnie z żoną otwieramy taki salon i szukamy mebli na stronie https://modnakaja.pl Najpierw wyposażenie, a potem poszukamy dobre dezynfekcji.

    OdpowiedzUsuń
  19. Autoklawy parowe bardzo dobrze się sprawdzają w gabinetach kosmetycznych.

    OdpowiedzUsuń
  20. Myśleliście o ozonatorach? Taki sprzęt od https://ozonatory.eu bardzo fajnie sprawdza się przy bakteriach, zarodnikach pleśni i wirusach.

    OdpowiedzUsuń
  21. 30 YEAR OLD ADMINISTRATIVE OFFICER ADELLA NEWHOUSE, HAILING FROM ALDERGROVE ENJOYS WATCHING MOVIES LIKE PERICLES ON 31ST STREET AND BODYBUILDING. TOOK A TRIP TO MADRIU-PERAFITA-CLAROR VALLEY AND DRIVES A ALFA ROMEO 6C 2500 COMPETIZIONE. PRZEJDZ TUTAJ

    OdpowiedzUsuń
  22. Super wpis. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  23. Właściwa dezynfekcja, a w przypadku sprzętów medycznych i kosmetycznych sterylizacja to niezbędny proces.

    OdpowiedzUsuń
  24. Bardzo dobrze napisany artykuł o zagadnieniach i problemie dezynfekcji i sterylizacji

    OdpowiedzUsuń
  25. Bez wątpienia dezynfekcja i sterylizacja narzędzi kosmetycznych to absolutna podstawa. Przecież sami nie chcemy by narzędzia którymi ktoś nas obsługuje były wcześniej używane przy innej osobie i to bez odpowiedniego czyszczenia. A salon kosmetyczny również nie będzie np. nożyczek i cążków do paznokci za każdym razem kupował nowych do każdego klienta.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawione komentarze i zapraszam ponownie :)

W razie pytań proszę o kontakt:)